Artykuł "Garaż garażowi nie równy..."

"Witam.

Przeczytałem Pański artykuł dotyczący hali garażowej. Ja mam do czynienia z przypadkiem 4, w którym hala jest osobną nieruchomością, a ja jestem współwłaścicielem hali.
Jednak jest jedna różnica. Otóż nie jestem mieszkańcem tego budynku i w związku z tym nie mam z definicji dostępu do części wspólnej - klatek schodowych, galerii itp.
Ustawa stanowi, że częścią wspólną jest ta część nieruchomości, która nie jest w wyłącznym użytkowaniu właścicieli.
Czy aby nie mamy tu do czynienia z takim przypadkiem?

Klatka schodowa jest przecież w wyłącznym użytkowaniu włąścicieli mieszkań tego budynku.

A jeśli tak nie jest i jest to moja część wspólna, to czy wspólnota może mi nie zabronić wstępu do części wspólnej poprzez nieudostępnienie odpowiednich kluczy?

Pozdrawiam"

Witam serdecznie;

w sensie prawnym, wszystko to, co na nieruchomości nie jest przedmiotem odrębnej własności, jest częścią wspólną, w której ma Pan udziały wynikające z bycia współwłaścicielem lokalu - hali garażowej - w budynku. Klatka schodowa nie jest w wyłącznym użytkowaniu właścicieli mieszkań; ma Pan prawo z niej korzystać, najprawdopodobniej jest z niej również wejście do hali. Czy Pan z niej korzysta, czy nie to już jest Pana decyzja, która jednak nie ma wpływu na Pana obowiązek partycypowania w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej, w tym również klatki.

Wspólnota nie ma prawa zabronić Panu korzystania części wspólnych i jest zobowiązana udostępnić Panu klucze do wszystkich pomieszczeń(za wyjątkiem pomieszczeń typu węzeł, kotłownia, itp.).

Można to oczywiście zmienić, ale w drodze umowy pomiędzy wszystkimi właścicielami wszystkich lokali. Jeśli ktoś w takim porozumieniu zostałby pominięty naruszałoby ono jego prawa uzyskane przepisami ustawy i nie byłoby zgodne z prawem.

Znam wiele nieruchomości, w których współwłaściciele hali nie mieszkają w budynku. Niestety, wszyscy oni muszą ponosić koszty utrzymania nieruchomości wspólnej w pełnej wysokości. Z drugiej jednak strony korzystają oni również ze wszystkich przywilejów związanych z korzystaniem z nieruchomości wspólnej, w tym np. z prawa korzystania z basenu kąpielowego, należącego do części wspólnej. :)

Pozdrawiam Pana
Sławomir Pinkowski